تحریریه سیس نی نی
0 نظر

هفته دوازدهم بارداری

هفته دوازدهم بارداری

در هفته دوازدهم بارداري علائمی مانند حالت تهوع که در ماه های قبل شما را اذیت می کرد، از بین می رود.

در هفته دوازدهم بارداري علائمی مانند حالت تهوع که در ماه های قبل شما را اذیت می کرد، از بین می رود. در این هفته از بارداری صفرا شروع به ترشح می کند. همچنین سقط جنین در این ماه بسیار کم است. در هفته دوازدهم بارداری به دلیل بزرگ شدن رحم متوجه خواهید شد که سایز شکم و دور کمرتان تغییر کرده است و بهتر است برای راحتی، لباس گشادی بپوشید. تا حس بهتری پیدا کنید. در این مطلب شما را با هفته دوازدهم بارداری آشنا خواهیم کرد.

وضعیت مادر در هفته دوازدهم بارداری

با بزرگ شدن رحم دور کمر و شکم تغییر می کند و سر معده سوزش هایی را خواهد داشت. که از پایین جناغ سینه آغاز می شود و تا حلق ادامه دارد. این حالت ها به دلیل تغییرات هورمونی می باشد. که باعث می شود از خوردن غذا و حتی خواب لذت کافی نبرید. برای بهتر شدن سوزش معده در این هفته باید از خوردن چربی ها، غذاهای سرخ شده، غذا های تند و ادویه دار خودداری کنید.

وضعیت جنین در هفته دوازدهم بارداری

اندازه جنین در هفته دوازدهم بارداري به اندازه یک لیمو ترش است. قبلا که سر جنین از بدنش بزرگ تر بود. اکنون سر جنین، یک سوم جثه است و بیشتر به یک انسان شبیه است. چشم ها و گوش های جنین در مکان های مشخصی از سر به طور کامل تشکیل می شود. روده ها، کلیه ها نیز به طور کامل شکل می گیرند و سلول های عصبی نیز زیادتر می شوند. در این هفته از بارداری جنین می تواند دست ها و انگشتانش را تکان دهد و حتی می تواند ضربه بزند.

سونوگرافی جنین در هفته دوازدهم بارداری

در سونوگرافی هفته دوازدهم بارداری، جمجمه و قسمت بالا تنه، دندان ها، استخوان فک جنین دیده می شود. سونوگرافی در این هفته حدود 20 الی 30 دقیقه طول می کشد و جنین سالم و طبیعی را می توان در این سونوگرافی تشخیص داد. همچنین در این سونوگرافی می توانید حرکات بدن جنین را مشاهده کنید. اما برای تشخیص دختر یا پسر بودن جنین هنوز زود است و باید در هفته های آینده مراجعه کنید.

سونوگرافی در هفته دوازدهم بارداری

علائم طبیعی درهفته دوازدهم بارداری

در هفته دوازدهم بارداری خانم ها دچار برخی از علائم طبیعی می شوند. که ما در این مطلب برخی از علائم هفته دوازدهم بارداری را برای شما بیان خواهیم کرد.

  • درد معده

در هفته دوازدهم بارداری در معده دردهایی احساس می شود. که علت آن ورود اسید معده به مری است.

  • خط سیاه نیگرا

در هفته دوازدهم بارداری به دلیل افزایش پیگمانتاسیون خط وسط پایین شکم تیره می شود. این تیرگی بعد از زایمان برطرف خواهد شد.

  • تیره شدن نوک سینه ها

در هفته دوازدهم بارداری سینه ها بزرگ شده و نوک آن ها تیره تر می شود. که به دلیل تغییرات هورمونی بدن می باشد.

  • خشک شدن پوست شکم

در هفته دوازدهم بارداری به دلیل بزرگ شدن شکم، پوست شکم کشیده و خشک می شود. اما جای نگرانی نیست و بعد از زایمان برطرف می شود.

هفته دوازدهم بارداری

تغذیه در هفته دوازدهم بارداری

در هفته دوازدهم حاملگی بهتر است تغذیه مناسبی داشته باشید. تا مادر و جنین در سلامت کامل باشند. در این مطلب مهم ترین تغذیه ها در هفته دوازدهم بارداری را برای شما بیان می کنیم.

  • سبزیجات و آجیل و حبوبات و بادام و کلم بروکلی و نخود فرنگی و ماست و خامه و کشک پاستوریزه و بستنی و ... مصرف کنید.
  • در روز 8 لیوان آب بنوشید.
  • بهتر است آب میوه زیادی مانند آب گلابی، آب آلو، آب تمشک مصرف کنید.
  • در هر وعده غذای کمتری مصرف کنید. اما تعداد وعده ها را زیادتر کنید.
  • نان سبوس دار، برنج قهوه ای و جو مصرف نمایید.

ورزش درهفته دوازدهم بارداری

ورزش در هفته دوازدهم بارداری مناسب است. اما پزشکان توصیه می کنند که در هنگام ورزش کردن خانم های باردار نباید ضربان قلبشان بالاتر برود. زیرا گرم شدن بدن موجب می شود جریان خون رحم شود. همچنین بهتر است در هفته دوازدهم بارداری شنا کردن را فراموش نکنید، زیرا شنا بهترین ورزش در بارداری است.

توصیه‌ های مذهبی هفته دوازدهم بارداری

هفته دوازدهم حاملگی خلق و خوی مادر باردار کاملا تغییر می کند. گاهی رفتار مادر باردار طوری می شود که همسرش از رفتارهای او تعجب می کند. برای اینکه مادر باردار به آرامش روحی برسد. بهتر است دعای توسل را 40 بار بخواند.

نتیجه گیری

در هفته دوازدهم بارداری باید مراقب خود و جنین خود باشید و از خوردن برخی از مواد غذایی که مضر هستند خودداری کنید. در این هفته از بارداری به دلیل افزایش هورمون های بدن، برخی از مشکلات پوستی مانند آکنه ایجاد می شود. که ممکن است آزار دهنده باشد. از هفته دوازدهم بارداری به بعد احساس آرامش خواهید کرد. زیرا که حالت تهوع همیشگی و برخی از علائم آزاردهنده از بین می رود.

هفته سیزدهم بارداری

هفته یازدهم بارداری

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعیدیدگاهتان را بنویسید
0 نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.