تحریریه سیس نی نی
0 نظر

هفته سی و هشتم بارداری

هفته سی و هشتم بارداری

از هفته سی و هشتم بارداری به بعد، بدن مادر در حال آماده شدن برای زایمان است. خانم‌های باردار باید به یاد داشته باشند که

از هفته سی و هشتم بارداری به بعد، بدن مادر در حال آماده شدن برای زایمان است. خانم‌های باردار باید به یاد داشته باشند که تاریخ تعیین شده برای زایمان، تنها یک ارزیابی کلی از زمانی است که در آن احتمال زایمان وجود دارد و بسیاری از نوزادان در تاریخ تعیین شده متولد نخواهند شد.

در هفته سی و هشتم بارداری بدن مادر و زندگی او تغییر می‌کند

در هفته سی و هشتم بارداری بدن مادر و زندگی او تغییر می‌کند

مادر ممکن است از هفته سی و هشتم بارداری تا هفته‌های باقی مانده، درد زایمان را احساس کند. خانم‌های باردار معمولاً در هفته‌های آخر بارداری احساس می‌کنند که چاق شدند و این امر باعث ناراحتی آن‌ها می‌شود. آن‌ها نباید در چنین وضعیتی به خود سخت بگیرند. در این مدت می‌توانند با تماشا کردن فیلم، مطالعه مطالبی که به زایمان و کودک مربوط نمی‌شود و همچنین ملاقات دوستان، اوقاتشان را سپری کنند و خود را از ترس و استرس دور نگه دارند.

هنگامی که مادر به زایمان فکر می‌کند، به ‌طور ناخودآگاه دچار ترس و اضطراب می‌شود که این کاملاً طبیعی می‌باشد. خانم‌های باردار این را بدانند که در بدن زنان توانایی‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود آن‌ها درد زایمان را تحمل کنند. هنگامی که درد زایمان شروع می‌شود، میزان اندورفین موجود در بدن بالا می‌رود. افزایش اندورفین به مادر کمک می‌کند تا در مقابل درد زایمان ایستادگی کند.

در هفته سی و هشتم بارداری چه عوارض شایعی وجود دارد؟

عوارضی که در بارداری در میان زنان رخ می‌دهد، متفاوت است. کمردرد، نفخ شکم، تکرر ادرار، خستگی، تورم پاها، انقباضات رحم، ترشحات پستان، ایجاد اختلال در خواب، گرفتگی عضلات پا و تغییرات در خلق‌ و خو از عوارض شایعی هستند که برای بیشتر مادران در هفته سی و هشتم بارداری رخ می‌دهد.

در هفته سی و هشتم بارداری باید مراقبت‌های پزشکی صورت گیرد

ملاقات با پزشک از هفته سی و هشتم بارداری تا زمانی که نوزاد متولد می‌شود، ضروری است. مادر باید حداقل یک ‌بار در هفته به پزشک مراجعه کند. در هر جلسه، پزشک به بررسی وضعیت سلامتی جنین و مادر می‌پردازد و از میزان آمادگی او برای زایمان مطلع خواهد شد. پزشک در هفته سی و هشتم بارداری طی معایناتی که انجام می‌دهد، رحم و میزان فشار خون را اندازه‌گیری می‌کند.

پزشک، مادر را آگاه خواهد کرد که اگر زایمان تا هفته 41 صورت نگیرد، چه کارهایی باید انجام شود. در صورتی که پزشک گمان کند حالت جنین رو به بالاست، انجام سونوگرافی را تجویز خواهد کرد. در هفته سی و هشتم بارداری، پزشک برای اینکه از وضعیت سلامتی جنین مطلع شود، از زنان می‌خواهد تست استرس را انجام دهند.

جنین در هفته سی و هشتم بارداری به ‌طور کامل رشد کرده است

جنین در هفته سی و هشتم بارداری به ‌طور کامل رشد کرده است

وزن جنین در هفته سی و هشتم بارداری 3083 گرم و قد او تقریباً 49.8 سانتی‌متر است. در این هفته، جنین می‌تواند چنگ بزند. رشد تمام اندام‌های او کامل است و هر کدام از آن‌ها در جای خود قرار گرفته‌اند. ریه‌ها و مغز جنین به گونه‌ای رشد کرده‌اند که می‌توانند فعالیت‌های لازم را انجام دهند ولی هنگامی که متولد می‌شود و پس از آن نیز رشد خواهند کرد.

جنین در هفته سی و هشتم بارداری می‌تواند آرنج و زانوهای خود را خم کند و با غلت زدن به شکم مادر ضربه وارد می‌کند. اندازه طول بند ناف که جنین و جفت را به هم متصل می‌کند، در هفته سی و هشتم بارداری تقریباً بین 30 تا 100 سانتی‌متر می‌باشد که اندازه طبیعی آن در این هفته 50 سانتی‌متر است.

مصرف چه غذاهایی در هفته سی و هشتم بارداری مفید است؟

مصرف چه غذاهایی در هفته سی و هشتم بارداری مفید است؟

برای اینکه در دوران شیردهی میزان جذب کالری افزایش یابد، باید مواد غذایی مغذی مانند شیر بدون چربی و یا کم ‌چرب، ماست، گوشت قرمز، حبوبات، گوشت سفید، ماهی و تخم ‌مرغ در هفته سی و هشتم بارداری مورد مصرف قرار بگیرند. میوه‌ها، سبزی‌ها و حبوبات در تأمین کالری مورد نیاز بدن مادر و جنین نقش بسزایی دارند. اگر مادر دارای یک رژیم غذایی باشد که مواد مغذی در آن استفاده نمی‌شوند، باید به پزشک مراجعه کند و در صورت نیاز، انواع ویتامین‌ها، کلسیم، منگنز، ید، سلنیوم، مس، اسیدفولیک و مواد معدنی را مصرف کند.

دلیل انجام سونوگرافی در هفته سی و هشتم بارداری

در هفته سی و هشتم بارداری پزشک برای اطمینان از جیگاه درست جنین و ضربان قلب او، سونوگرافی را تجویز خواهد کرد.

 

هفته سی و هفتم بارداری هفته سی و نهم بارداری

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


دیدگاهتان را بنویسید
0 نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.