نمایش 12 از 156 آگهی

اسباب بازی و سرگرمی کودک

بازی و سرگرمی کودک مهم ترین فعالیت و خصلت یک کودک به شمار می آید که تاثیر به سزایی در رشد و تربیت او خواهد داشت. همه كودكان فارغ از رنگ پوست و مو يا تعلق به نژاد و قوم خاص در هر كجاي دنيا كه باشند بازي مي كنند.  فعاليت بازي در واقع تلاش كودك براي كنار آمدن با محيط پیرامونی است كه از اين طريق او خود را مي يابد و دنيا را درك مي كند. بازي و سرگرمی نوزادی رشد هوشي را تسريع مي كند. آن دسته از کودکانی که در سنین پایین با اسباب بازی کمتری بازی کرده اند و پدران و مادرانشان امکانات کمی را در اختیار آن ها قرار داده اند، از نظر هوشی در مقایسه با آن دسته از کودکانی با اسباب بازی بیشتری بازی کرده اند در سطح پایین تری قرار می گیرند. بازي و سرگرمی در رشد اجتماعي كودكان تاثير چشمگيري دارد. كودكان اغلب براي اولين بار از راه بازي ياد مي گيرند كه چگونه از طريق بازي يكديگر را قبول داشته باشند. درباره قوانين بازي توافق كنند و گروهي به بازي بپردازند.

مفهوم همكاري، پيروزي بر گروه رقيب، شكست و برتري طلبي اغلب در بازي هاي جمعي و گروهي به رشد لازم مي رسد. کودکان با بازی کردن به مرحله تخلیه انرژی خواهند رسید و همه احساساتشان را از قبیل ترس، رنجش، نگرانی، شادی را در بازی کردن تخلیه می کنند، بنابراین بازی کردن به گونه ای به رشد شخصیت کودکان کمک کرده و باعث می شود در آینده شخصیت سالم تر و پخته تری را داشته باشتد.
همچنین اسباب بازی های مخصوصی در اختیار کودکانی که ناتوان هستند با هدف بهبود شرایط آن ها قرار می گیرد. بازی و سرگرمی بچه گانه رفتار هوشمندانه را تقویت می کند و زمینه های لازم جهت یادگیری زبان و رشد هوشی و تفکر کودک را فراهم می سازد. همه ما می دانیم که در هیچ زمانی جز سال های اولیه زندگی، بازی تأثیر خود را نشان نمی دهد. پس توجه به سال های کودکی و تأثیر بازی، ضرورت بسیاری دارد.

کودکان در فرایند بازی کردن با اسباب بازی خیلی چیزها را می آموزند و همین موضوع به آن ها کمک م یند که شخصیتشان کامل تر شود. شمارش اعداد، رنگ ها، شکل و سایز‌ها از جمله عواملی است که توسط کودکان در این پروسه آموخته می شوند.
زمانی که کودک بازی ‌می‌کند و در تعامل با دیگران قرار می‌گیرد مهارت های زبانی وکلامی او پرورش می‌یابد. شعر خوانی, داستان سرایی و صحبت کردن های معمولی سبب رشد مهارت های زبانی کودک می شود.

بازی فکری و آموزشی

بازی فکری و آموزشی باید برای کودک سرگرم کننده و لذت بخش باشد. شما باید با توجه به سن هوشی کودک، نه سن جسمانی او، بازی فکری و آموزشی که چندین گروه می باشند را تهیه کنید. انواع بازی ‌های فکری و آموزشی حسی و حرکتی برای نوزدان از بدو تولد تا هجده ماهگی مناسب می باشند. بلوک های رنگی یکی از گزینه ها برای بازی فکری و آموزشی نوزاد می باشد که رنگ ها و شمارش را به نوزاد شما یاد می دهد. بازی های فکری و آموزشی سه بعدی نظیر خانه سازی برای کودکان چهار ساله بسیار مفید می باشند. بازی فکری و آموزشی کودک از نوع سرعتی، مانند مکعب روبیک، دقت و تمرکز کودک را بالا برده و در قدرت تصمیم گیری او تاثیر مستقیم دارد. بازی استراتژیک فکری و آموزشی برای کودکان هشت ساله مناسب می باشند که به رشد و تقویت هوش و حواس آنها کمک بزرگی می کند. از جمله بازی فکری و آموزشی بچگانه استراتژیک می توان به شطرنج اشاره کرد.

فواید بازی فکری و آموزشی برای کودکان

  •  بازی فکری و آموزشی کودک، تمرکز کودک را بالا می برد.
  •  برنامه ریزی کردن و اجرای آن را با بازی فکری و آموزشی به کودک خود آموزش دهید.
  •  مهارت های شناختی همچون طرح مسئله و حل مسئله با  بازی فکری و آموزشی در کودک تقویت می شوند.
  •  با بازی فکری و آموزشی کودک می تواند ذهن خود را پرورش داده و اطلاعات بیشتری را در ذهن خود جای دهد، او با این کار حافظه خود را تقویت می کند.
  •  بازی‌ فکری و آموزشی پاسخ دادن سریع را به کودک آموزش می دهد.
  •  بازی فکری و آموزشی بچه گانه تصورات و قدرت تخیل کودک را گسترش داده و قدرت تصویرسازی او را بالا می برد.

سیسمونی نوزاد از هر مدلی که باشد ، بدون اسباب بازی و ابزار سرگرم کننده کامل نیست. فراهم کردن کتاب ها و نرم افزار های آموزشی متناسب با سن نوزاد می تواند روی رشد ذهنی و رفتاری او تاثر مثبت بگذارد پس به آنها صرفا به عنوان ابزاری برای جلب توجه کوتاه مدت کودک خود نگاه نکنید.

والدین امروزی زندگی پرمشغله ای دارند اما نباید فراموش کنند که سال های اولیه زندگی نوزادشان تکرار شدنی نیستند پس بد نیست هر از گاهی با آن ها هم بازی شوید.