پیشبند

پیشبند نوزادی

تصویری که در ابتدا از یک پیشبند نوزادی در ذهن شکل می گیرد تکه ای پارچه ای است که به دور گردن کودک بسته می شود تا مانع از ریخته شدن غذا بر روی لباسش شود. شاید در نگاه اول جزء ملزومات اساسی به شمار نیاید اما همین چند سانتی مترپارچه نقش بی بدیلی در کمک به مادر و کودک ایفا می کند. می پرسید چگونه؟ به آن خواهیم پرداخت.

فواید استفاده از پیشبند نوزادی

یک کودک بر خلاف بزرگسالان کنترل چندانی بر حرکات دست و گردن و دهان خود ندارد و همین کافی است تا مادر نتواند در هنگام غذا دادن نهایت دقت و سلیقه را به خرج داده و مانع از ریخته شدن غذا بر روی لباس نوزادش شود این مساله زمانی که کودک خود اصرار به گرفتن قاشق داشته و اولین تجربه ی مستقل غذا خوردن را سپری می کند، بغرنج تر می شود. این جاست که پیشبند کودک به داد مادر پرمشغله رسیده او را از شر تعویض و شستشو مکرر لباس نجات می دهد. پیشبند بچگانه البته کارکردی نیز برای نوزاد دارد، کارکردی که اغلب نادیده انگاشته می شود. بر اساس یافته های علمی کودک از همان دوران جنینی نسبت به حالات مادر حساس بوده به آنها واکنش نشان می دهد. حال مادری را تصور کنید که بدون بستن پیشبند شروع به غذا دادن به فرزندش می کند در حالیکه مدام نگران ریخته شدن غذا بر روی لباس نوزادش هست و با هر تکه و لکه ای که بر روی لباس او می افتد اخم کوچکی می کند.

مسلم است که این کودک از آن لذتی که می توانست حین غذا خوردن با مشاهده مادر خوشحال و خندان خود بهره مند شود محروم می شود. پس می توان به طور خلاصه گفت که کارکرد اصلی پیشبندهای نوزادی فراهم کردن موجبات آرامش خاطر مادر و فرزند است. اما موارد دیگری را نیز می توان به مجموعه فواید استفاده از پیشبند اضافه نمود از جمله رهایی از رنج تعویض های مکرر لباس که خود چالشی برای مادر و کودک است، عدم نیاز به برداشتن تعداد لباس اضافه برای مجالس و مسافرت ها، محافظت از لباس در برابر شستشو مداوم و کاسته شدن از عمر مفید لباس و ... .